Szabó Imre vitorlásoktató és kishajóépítő vagyok. 1962. szeptember 11-én az Alföld, talán nagy vizektől legtávolabb eső részén, Püspökladányban születtem. Gyerekkoromat már Budapesten éltem meg és az akkoriban még hosszú nyári szünidők a Balaton mellett teltek. Örök szerelem lett a nyaralásokból, de a vitorlázással, bár 5 éves koromtól hajózásról álmodtam, csak 23 évesen kerültem kapcsolatba. Az Ikarus Vitorlás Egyesületben kezdtem vitorlázni 1985-ben és ekkor szereztem “B” kategóriás, majd két évvel később “A” kategóriás (ma már ez szinte történelem) jogosítványt. A versenyszerű vitorlázás helyett inkább a túravitorlázást választottam. Kalóz, B24, B25, és 50-es cirkáló hajókon felejthetetlen túrák sorát éltük meg barátaimmal, családommal.
Idővel megérlelődött bennem, hogy a felhalmozódott túravitorlázó tapasztalatokat továbbadjam. Vitorlásoktató, hivatásos kishajó-vezető, és tengeri hajóvezetői képesítéseket szereztem. 2005-től a Balaton egyik népszerű vitorlásiskolájában, több mint 2000 tanulót segítettem munkámmal a hajóvezetői engedély megszerzésében. Gyakorlati oktatóként 2009-től a tengeri hajóvezető-képzésben is tevékenyen részt vettem. Az oktatás mellett az utóbbi években egyre nagyobb hangsúlyt fektetek a tengeri túravitorlázásra. Túráimon a nyaralós “happy sailing” túrák mellett a “tengerészes”, hosszú távú utak is megtalálhatók, de különleges történelmi, vagy irodalmi élmények nyomába is eredhetünk a szelek szárnyán.
Nyaraló vitorlástúrák
Azoknak ajánlom, akik családjukkal, barátaikkal, vagy akár egyedül is (új társasággal) egy könnyed, élményekkel teli vitorlás nyaralásra vágynak. Ezek a túrák általában a közelebbi vizeken kerülnek megszervezésre (adriai szigetvilág, Jón-tenger, Tirrén-tenger).
Egy ilyen út tökéletes választás azok számára is, akik még nem hajóztak tengeren. A túrák nem igényelnek vitorlázó tudást, hiszen az út során tapasztalt hajóvezető gondoskodik a résztvevők biztonságáról.
Hosszútávú kalandtúrák, nyílt tengeri szakaszokkal
Ezeket a túráimat azoknak ajánlom, akik már belekóstoltak a tengeri vitorlázásba és kicsit komolyabb kalandokra vágynak. Az utakon heti 250-380 tengeri mérföldes, vagy távokat is megteszünk, de 3 hetes, egy hónapos túrákon akár 1500-2000 mérföldet is hajózunk., Ezek az utak több éjszakai hajózást is jelentenek, ahol a legénység őrségekbe rendezve váltja egymást, a sokszor nem is olyan néptelen tengeren. Ez komoly felelősség önmagunk, társaink és a hajó biztonságáért. A vitorlázó tudás itt sem feltétel, bár ajánlott. Ennél azonban sokkal fontosabb az együttműködési készség, az egymás iránti tolerancia és felelősségvállalás, bajtársiasság képessége.
A hosszú, nyílt tengeri szakaszokon nagyon fontos szerepet kap a navigáció. A vendégek a modern GPS-es navigáció mellett, a térképpel és iránytűvel való tájékozódást, továbbá a mai tengerészek számára már-már elfeledett eszközzel, a szextánssal való helymeghatározást is megismerhetik.
Tengeri gyakorló, oktató vitorlástúrák
Gyakorló, mérföldgyűjtő túráimon lehetőség nyílik, már hajóvezetői képesítéssel, vagy akár képesítéssel nem rendelkezőknek, elméleti és gyakorlati tudásuk elmélyítésére, megszerzésére. A gyakorlati tudást nem számon kérő képesítés, valós hajós mesterség ismeretekkel való kiegészítésére. Ezeken a túráimon nem a képesítés, hanem a képesség megszerzése a cél. Jogosítványt nem kapsz a végén, ,,mindössze” azt a képességet, hogy az így-úgy megszerzett papírodat a tenger is elfogadja. Ha csak az a célod, hogy párod, barátaid ügyes, kikötői fortélyokat is ismerő, hasznos segítője legyél, de önállóan nem szeretnél kapitánykodni, ezeket a túrákat ajánlom. A túrák a part menti hajózás alapjainak gyakorlati és elméleti elmélyítését, az önálló hajózási tapasztalatok megszerzését segítik; egyben egy teljes értékű vitorlás nyaralás élményét is adják. A bejárt útvonalat, később akár önálló, már helyismerettel bíró kapitányként, magad is megteheted barátaiddal, családoddal.